Elegantní řešení Vaší
energetické nezávislosti.

Aktuality

Úvod > Aktuality

Konec STOP-STAVU v Česku? Odloženo!

29.03.2011

Konec STOP-STAVU v Česku? Odloženo!

Ve čtvrtek 24.3.2011 se v Praze konala ostře sledovaná tisková konference sdružení distributorů energií a ČEPS, na které měl být oznámen termín zahájení připojování obnovitelných zdrojů k distribuční soustavě. Přes některá i velmi optimistická očekávání se prozatím uvolnění stále trvajícího STOP-STAVU připojování fotovoltaických elektráren odkládá na neurčito.

Distribuční společnosti nehodlají v nejbližších měsících  odvolat "stop-stav" pro připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě.

Mezi nutné podmínky pro zrušení stop-stavu patří například schválení novely energetického zákona, která by správci přenosové soustavy ČEPS dala možnost v případě kritických situací regulovat provoz fotovoltaických elektráren (FVE) a větrných elektráren (VTE).

Zejména E.ON Distribuce „bojuje“ za udržení stop-stavu podle LN. Tato distribuční společnost provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě, kde je největší koncentrace FVE v České republice.

"Limit pro bezpečný provoz bude letos vyčerpán. Proto jsme proti zrušení stop-stavu pro fotovoltaické a větrné elektrárny," uvedl předseda představenstva firmy E.ON Distribuce Josef Havel na konferenci Mezinárodní energetické regulační fórum v Praze.

Podle odborných posudků je možné k síti E.ON Distribuce připojit nejvýše 950 megawattů výkonu nestabilních zdrojů. Již nyní je tento limit téměř vyčerpán. Do konce roku přitom chtějí různí investoři připojit ještě čtyři parky větrných elektráren, což navýší rozsah nestabilních zdrojů na jihu republiky až na 964 megawattů.

Nejistý osud rovněž čeká mnoho FVE a VTE, o kterých se distributoři v minulých letech vyjádřili kladně, ale jejich realizace již není pravděpodobná. Podle Havla by bylo ideální, kdyby distribuční společnosti získaly právo tyto staré závazky zrušit.

Všechny uvedené skutečnosti je nutno posuzovat s ohledem na to, kdo tyto výroky pronáší. Je evidentní, že se při posuzování možností připojování mikrozdrojů, tedy FVE s výkonem do 30kWp, nepostupuje zcela analyticky nezávisle, ale vše je podmíněno tím, kdo je autorem konkrétní studie.

Velmi zajímavý článek na toto téma, ve kterém odborník v oblasti energetiky Ing. Jiří Černý ze společnosti CEFIL s.r.o. vyvrací argumenty používané proti dalšímu připojování FVE do distribuční  V případě zájmu o podrobnější informace na toto téma se prosím podívejte sem.

Zdroj: www.ceps.cz, www.solarninovinky.cz

zpět

 
SMA Fronius IBC Regulus